8941
26 اسفند 1401 - 22:16

۲۵ میلیارد تومان به حوزه میراث فرهنگی شاهرود اختصاص یافت

شاهرود- مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان از افزایش بودجه میراثی شاهرود خبر داد و گفت: ۲۵ میلیارد تومان سال آتی به این شهرستان اختصاص یافت.

به گزارش خبرنگار مهر، امیر کرم زاده شامگاه جمعه در مراسم گرامیداشت سالروز ثبت ملی شاهوار به میزبانی تالار شقایق‌های دانشگاه صنعتی شاهرود ضمن بیان اینکه خیلی‌ها تلاش کردند که این ثبت به سرانجام نرسد اما در این راه موفق نشدند، ابراز داشت: با هماهنگی ایجاد شده در شاهرود شاهد پیشرفت و ترقی و اشتغال مردم این خطه خواهیم بود.

وی ضمن بیان اینکه برای سال جاری پنج میلیارد تومان اعتبار برای شاهرود هزینه شده است، افزود: برای سال ۹۹ این رقم بیش از یک و نیم میلیارد تومان نبود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان با بیان اینکه در سال ۱۴۰۲ بالغ بر ۲۵ میلیارد تومان برای میراث فرهنگی شاهرود هزینه خواهد شد، ابراز داشت: این در حالی که بیش از ۱۰ درصد بودجه افزایش پیدا نمی‌کند اما با پیگیری مسئولان شهرستان این رقم برای سال آینده افزایش چشمگیر خواهد داشت.

کرم زاده ضمن بیان اینکه برای سال آتی وزیر میراث در شهرستان برای ثبت جهانی مجموعه بسطام حضور خواهد یافت، تصریح کرد: موضوع ثبت جهانی مجموعه بسطام تحت پیگیری قرار دارد.

وی ضمن بیان اینکه برای روستای قلعه بالا بیارجمند توانستیم اکسپت ثبت جهانی آن را بگیریم، افزود: پرونده این روستا در یونسکو است که باید گفت شاهوار، بسطام، خرقان برند ما است میراث فرهنگی تمدن تاریخی فرهنگی ما محسوب می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی شاهرود ضمن بیان اینکه قله شاهوار قله زندگی و نشانه طبیعت اکوسیستم و میلیون‌ها سال استواری است، ابراز داشت: اجازه نخواهی داد شاهوار را تخریب کنند.

کرم زاده اضافه کرد: طی بازدید مسئولان کل از مجموعه قله شاهوار بنا به این شد که نگذاریم تعدی به مجموعه صورت گیرد و معتقدیم که این شما مردم هستید که می‌توانید آن را برای آیندگان حفظ کنید.

وی ضمن بیان اینکه از ظرفیت‌های شاهرود به نحو مطلوب صورت نگرفته است، افزود: از مسئولان شهرستان انتظار می‌رود برای سال آینده جشن یوزپلنگ برگزار و از این برندها استفاده شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1098217